Triin Varek: Kool peab austama seadusi ja olema eeskujuks

03.06.2026 | 16:49

Täna, 3. juunil kohtus linnapea Triin Varek Vabaduse kooli õpetajatega ning veel kord ka endise direktori Riina Veidenbaumiga. Vabaduse kooli direktori kohusetäitjana jätkab Kadi Kruusmaa kuni konkursiga uue direktori leidmiseni.

Rakvere linnapea Triin Varek rõhutas kohtumisel õpetajatega, et 12. mail ilmsiks tulnud juhtum – sotsiaalpedagoogide poolt terve klassi õpilaste isiklike asjade läbivaatus samas ruumis ilma põhjendatud kahtluseta, - oli tõsine seaduserikkumine

„Kahju, et teema fookus on paigast nihkunud ja paljud täiskasvanud ei saa olukorra tõsidusest aru. Me ei saa rääkida eksimusest kui seadust korduvalt rikuti ja praeguseks kooli endine direktor on kirjalikult põhjendanud et „tegemist oli rutiinse ennetustegevusega“. Siiralt on kahju, et õppeaasta lõpul tekkinud olukord on tekitanud frustratsiooni, pettumusi ja ka usalduskriisi erinevate osapoolte vahel, kuid selle juhtumi avalikkuse ette toomine on näidanud meile ette tõsised kitsaskohad, millega peame edasi tegelema,“ ütles linnapea.

Linnapea sõnul vastutab Rakvere linn koolipidajana selle eest, et koolid järgiksid seadusi ja sealhulgas ka inimõigusi. “Täiskasvanute, nii koolipidajate, kooli töötajate kui ka lapsevanemate vastutus on lapsi kaitsta, järgides kõiki Eesti Vabariigi vastavasisulisi seadusi ja Euroopa Inimõiguste Harta põhimõtteid,” lisas Varek.

„Soovime rõhutada, et Rakvere linn koolipidajana ei ole kedagi juhtumiga seotud isikutest vallandanud. Sotsiaalpedagoogid esitasid koolidirektorile lahkumisavaldused ise juba 20.  ja 22. mail. Samuti esitas koolidirektor lahkumisavalduse omal soovil, mille koolipidaja rahuldas ning see oli märk vastutuse võtmisest,“ märkis Varek. “Vaatamata kõigele avaldan tänu koolist lahkunud sotsiaalpedagoogidele ning direktorile aastatepikkuse töö eest Vabaduse koolis ja kogu nende positiivse panuse eest eelnevate aastate käigus. Seda head osa ei kavatse keegi pisendada ega tühistada.“
Kuna koolidirektor esitas hiljem avalduse oma lahkumisavalduse tagasivõtmiseks, kohtusid linnajuhid temaga kolmapäeval uuesti. „On mõistetav, et kui tegu on ühekordse eksimusega, ei eeldata koheselt ametist lahkumist. Probleemi juurpõhjus seisneb selles, et tegemist oli koolis rutiinselt rakendatud praktikaga ja seega korduva rikkumisega, mida direktor oli kinnitanud. Kooli ennetussüsteem ei saa olla üles ehitatud seaduserikkumisele. Koolipidaja ei saa seda mingil juhul lubada. Tegemist oli kooli juhtimisprobleemiga, mis on õppetunniks meile kõigile. On oluline, et juhtimine peab olema väärtuspõhine, mitte ainult Vabaduse koolis, vaid igas linna allasutuses ja jõudsime arusaamale, et meil ei ole võimalik koolidirektorit tööle ennistada,“ märkis Varek. 

„Me peame andma sõnumi oma noortele, et seadused on täitmiseks kõigile ning rikkumise korral tuleb võtta vastutus. Sõnum ei ole see, et kõik on lubatud,” ütles Triin Varek. “Kool ei ole jäetud murega üksi. Kooli juhib direktor, kes koos juhtkonnaga loob väärtusruumi ning ühiselt mõistetavad reeglid ja arusaamad. Samuti on oluline kõigi osapoolte roll ja vastutus ning haridustöötajad ei ole lapsevanemad, kellel lasub lõplik vastutus. Parimad lahendused sünnivad koostöös ning oluline on õpetada põhjus-tagajärg seoseid ning vastutusküsimusi muidugi ka lastele.” 

„Turvalise õpikeskkonna kujundamiseks on seaduslikke võimalusi ja edaspidi peame koos kooliga leidma häid praktikaid ja lahendusi, kuidas ennetustegevust teha tõhusalt, kuid samal ajal seadusi järgides ja õpilaste õigusi arvestades. Ka õpetajad peavad tundma, et nemad on toetatud ja hoitud,“ ütles linnapea.

Rakvere linnavalitsus kuulutab lähiajal välja avaliku konkursi Vabaduse koolile direktori leidmiseks.

Lisainfo:

Triin Varek
Rakvere linnapea
50 28 191
 

Kristel Mänd

kommunikatsioonispetsialist

open graph imagesearch block image